Uczniowie klasy V a spędzili bardzo miłe chwile na pikniku w „Bobrowym Dworze”. Gry i zabawy na świeżym powietrzu, wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitary oraz pieczenie kiełbasek na ognisku sprawiły, że czas znowu upłynął zbyt szybko. :(
Pomysłodawczyniami i organizatorkami wycieczki były mamy uczennic: pani Beata Żebrowska i pani Anna Samsel, którym serdecznie dziękujemy. :)
Piknik klasy Va w „Bobrowym Dworze”
Wycieczka "pierwszaków" do Warszawy
6 czerwca dzieci z klasy I a i I b wraz z wychowawczyniami wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Podróżniczą przygodę rozpoczęły od obejrzenia sztuki pt. „Czerwony Kapturek” w Teatrze Guliwer, która wzbudziła ich zachwyt. Następnie uczniowie udali się na Stare Miasto. Tam przywitał ich król Zygmunt III Waza, zaś na rynku czekała Warszawska Syrenka. Później pojechali do ZOO. Podróż zakończyła się w restauracji McDonald’s.
Wycieczka do Lichenia i Uniejowa
4 czerwca skoro świt, uczniowie klas IVA i VA wraz z panią Marzanną Matysiak, Martą Nożyńską i panem Jakubem Janickim, wyruszyli na wycieczkę do Lichenia Starego i Uniejowa.
Po wejściu na kamienną górę – Golgotę, zwiedzeniu apartamentów papieskich i Bazyliki Najświętszej Marii Panny Licheńskiej przyszedł czas na rozrywki akwaidalne w Uniejowie. Czas spędzony w basenach termalnych wypełniony był dobrą zabawą i, jak to zwykle bywa w aquaparku, upłynął zbyt szybko.
Słodka niespodzianka
Na uczniów, którzy w ostatnich tygodniach poświęcili mnóstwo czasu i włożyli wiele wysiłku w przygotowanie montażu słowno – muzycznego uświetniającego jubileusz 100 – lecia istnienia naszej szkoły, czekały dziś rano słodkie niespodzianki: cukierki oraz pyszny śmietanowo – truskawkowy tort upieczony przez panią Magdalenę Senderek.
Nad przygotowaniem części artystycznej, która spotkała się z uznaniem zaproszonych gości, czuwały panie: Magdalena Senderek i Marzanna Matysiak, zaś grono występujących zasilili także absolwenci „Jedynki” oraz pan Mateusz Tyburski, organista pracujący w parafii pw. św. Józefa. Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy. :)
Stulecie Jedynki – sobota – dzień wspomnień i wzruszeń
Stulecie Jedynki – odznaki „Zasłużony dla Makowa Mazowieckiego” dla Stanisława Podolaka i Jerzego Szymborskiego
Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie Maz. [ZDJĘCIA+WIDEO]
Stulecie Jedynki – relacja z pierwszego dnia obchodów jubileuszu
Jubileusz Jedynki – Msza św., obelisk i tablica na rozpoczęcie obchodów (wideo)
W dniu JUBILEUSZU do rąk czytelników trafi publikacja okolicznościowa stworzona z prac uczniów naszej szkoły pt. "NASZE PRACE". Zawarte są w niej utwory literackie i plastyczne przygotowane przez uczniów w związku z pracą bieżącą na lekcjach, a także będące odpowiedzią na zaproszenia do konkursów szkolnych i pozaszkolnych.
Polecamy Wam, Drodzy Czytelnicy, obydwie książki. Mogą być doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy historycznej, jak również do odbycia podróży sentymentalnej do kraju lat dziecięcych, może młodzieńczych, przypomnienia kolegów, koleżanek, nauczycieli i związanych z nimi wydarzeń.
Zapraszamy na UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE do naszej szkoły.
Przygotowania...
Powoli zbliżamy sie do kulminacji obchodów JUBILEUSZU 100- LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 w Makowie Mazowieckim. Mamy za sobą liczne konkursy związane z tą uroczystością: KONKURS NA LOGO SZKOŁY, KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRONA, KONKURS POETYCKI " STO WIERSZY NA STULECIE SZKOŁY", KONKURS LITERACKI "NASZA SZKOŁA STO LAT TEMU", KONKURS WIEDZY O SZKOLE a także konkursy odkrywające talenty plastyczne, muzyczne i taneczne.
Niebawem ukaże się publikacja książkowa poświęcona historii JEDYNKI
pt" STO LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 "
Drodzy Uczniowie i Absolwenci, będziecie mogli zapoznać się z genezą szkolnictwa na terenie powiatu makowskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918. Przeczytacie tam również wywiady z nauczycielami pracującymi przed laty w naszej szkole i tymi, którzy ją tworzą dziś.
Już za 16 dni obchody stulecia makowskiej Jedynki
Jubileusz Jedynki coraz bliżej. Zanim się na nim spotkamy, odświeżmy nieco wspomnienia. Zamieszczamy dziś pierwszą serię starych fotografii, dawnych wspomnień czar.
Przy okazji przypomnijmy. Niemal 100 lat temu, 25 października 1918 roku powołano do życia Publiczną Powszechną Szkołę w Makowie Mazowiecki, czyli obecną Jedynkę. W listopadzie 1918
r. na makowskim rynku odbyła się patriotyczna manifestacja z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali patriotyczne pieśni. Pierwszy raz, pełną piersią, po polsku wobec rodziców, władz powiatowych i zgromadzonych Makowian. To był entuzjastyczny wybuch patriotyzmu. Codzienność nowej szkoły była jednak mniej wspaniała. Zajęcia, stopniowo w coraz starszych klasach, odbywały się w wynajętych izbach. Na własne lokum szkoła czekała aż 18 lat. Działała w nim tylko 3 lata. We wrześniu 1939 wybuchła wojna, niemieccy okupanci szkołę zamknęli. Nie przerwali jednak procesu edukacji. Zimą 1940 roku, z zachowaniem pełnej konspiracji rozpoczęły się komplety tajnego nauczania.W marcu 1945r. na bazie tajnych kompletów, znowu w wynajętych izbach, 5 nauczycielek i setka dzieci rozpoczęły szkolne zajęcia. Remont zdewastowanego przez wojnę budynku szkoły przeciągnął się aż do połowy września. Nie było niestety przy czym i na czym siedzieć. Nie było książek, zeszytów, ołówków. A uczniów przybywało, bo mimo zniszczeń makowianie wracali z tułaczki do swojego miasta.
Zdecydowaną poprawę warunków nauczania uzyskała szkoła w 1958 roku. Oddano wtedy gmach o 24 izbach lekcyjnych, salą gimnastyczną i zapleczem żywieniowym.
Najwięcej uczniów uczęszczało do szkoły w roku szkolnym 1964/65, bo aż 1 301. Tego roku opuściła szkołę rekordowa liczba absolwentów – 149.
Program uroczystości jubileuszowych z okazji 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Broniewskiego w Makowie Mazowieckim.
25 maja 2018 r. (piątek)
10.00 – 14.30 – uroczystości wewnętrzne z udziałem zaproszonych gości
19.00 – bal absolwentów i sympatyków „Jedynki”
(koszt uczestnictwa – 150 zł/os., nr konta: 86 1020 3802 0000 1402 0205 6620 z dopiskiem: „Bal”; istnieje również możliwość zapisywania się na bal w sekretariacie szkoły)
26 maja 2018 r. (sobota)
Od godziny 14.00 impreza plenerowa dla absolwentów i przyjaciół szkoły – „Dzień wspomnień” – spotkania klasowe, kiermasz z pracami uczniów, możliwość oglądania galerii zdjęć i zwiedzania szkoły, bufet (kawa, herbata, ciasto, grochówka)
Równo za miesiąc – 25. maja – rozpoczną się uroczystości wspaniałego jubileuszu makowskiej „Jedynki”.
Szkoła obchodzi w tym roku 100-lecie swego istnienia. Na obchody tego święta zaprasza dziś, dyrektor szkoły, Anna Kamińska.
- Szanowni Państwo, rok 2018 to rok wyjątkowy. 100 lat temu, 11listopada 1918 roku, nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Kilkanaście dni wcześniej, 25. października 1918 roku, powołano do istnienia Publiczną Powszechną Szkołę w Makowie Mazowiecki, czyli obecną Jedynkę. Z okazji stulecia jej istnienia, 25 i 26 maja, odbędą się uroczystości jubileuszowe, na których miło nam będzie gościć Państwa. Wszystkich absolwentów, przyjaciół i sympatyków naszej Jedynki zapraszamy do wzięcia udziału w balu, który odbędzie4 się 25 maja w Sali bankietowej „Bobrowy Dwór”. Natomiast 26 maja, w sobotę, zapraszamy Państwa na Dzień Plenerowy. Przygotowujemy dla Państwa galerię zdjęć, kiermasz prac dziecięcych oraz bufet. Więcej informacji znajdą Państwo na profilu szkoły na Facebooku. Mam nadzieję – do zobaczenia.
https://www.youtube.com/watch?v=vM0iFru4hGU
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Broniewskiego w Makowie Mazowieckim. Program przedstawia się następująco:
25 maja 2018 r. (piątek)
10.00 – 14.30 – uroczystości wewnętrzne z udziałem zaproszonych gości
19.00 – bal absolwentów i sympatyków „Jedynki”
(koszt uczestnictwa – 150 zł/os.,
nr konta: 86 1020 3802 0000 1402 0205 6620 z dopiskiem: „Bal”; istnieje również możliwość zapisywania się na bal w sekretariacie szkoły)
26 maja 2018 r. (sobota)od godziny 14.00 impreza plenerowa dla absolwentów i przyjaciół szkoły – „Dzień wspomnień” – spotkania klasowe, kiermasz z pracami uczniów, możliwość oglądania galerii zdjęć i zwiedzania szkoły, bufet (kawa, herbata, ciasto, grochówka)
Rozpoczął się egzamin gimnazjalny. Trzecioklasiści przystąpili do części humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. W czwartek będą się zmagali z zadaniami z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki, zaś w piątek rozwiążą testy z wybranego języka obcego.
Archiwum Aktualności