Malowniczo położone Troki, założone w XIV wieku przez księcia Kiejstuta, były pierwszym przystankiem na trasie wycieczki, w której biorą udział uczniowie klasy V a, VI a i VII b. Młodzi turyści zobaczyli dzisiaj położony na wyspie zamek, który od XV wieku był główną rezydencją wielkich książąt litewskich, drewniane domy Karaimów z charakterystycznymi trzema oknami od strony ulicy, a także smakowali kibiny, czyli pieczone pierogi z ciasta drożdżowego z siekanym mięsem, będące przysmakiem kuchni karaimskiej. Udało się też zrobić zakupy na straganach. Jutro czeka ich zwiedzanie Wilna.
Dzień chłopaka w klasie VI A
Dzień Chłopaka w klasie 6 a obchodzony był w tym roku hucznie. Dzisiaj po południu uczniowie spotkali się na wieczorku klasowym, a raczej wieczorku – niespodziance, zorganizowanym z inicjatywy dziewcząt. Szóstoklasistki przygotowały dla swoich kolegów małe przyjęcie. Gościna przy elegancko nakrytym stole, wspólna zabawa na parkiecie i miłe upominki sprawiły, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci. :)
Zajęcia biblioteczne
W ramach realizacji programu „Wyczytane urodziny Niepodległej”, realizowanego przez panią Marzenę Matysiak, uczniowie klasy V a wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Piątoklasiści poznali tematykę księgozbiorów dla dzieci i dorosłych. Dowiedzieli się, jak katalogowano książki dawniej, a jak się to robi współcześnie. Obejrzeli też wystawę poświęconą 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości i poznali bohaterów walk na ziemi makowskiej. Na koniec uczniowie wysłuchali treści książki poświęconej marszałkowi Piłsudskiemu pt. „Komendant wolnej Polski”.
Próbna ewakuacja
Trzy krótkie dzwonki o godzinie 10.00 zaalarmowały dzisiaj uczniów, nauczycieli oraz pozostałych pracowników o konieczności opuszczenia szkoły. Za chwilę na miejsce przyjechały dwie jednostki straży pożarnej. Okazało się, że jeden z uczniów nie zdołał wydostać się z budynku. Strażacy odnaleźli go i pomogli wyjść na zewnątrz. Na szczęście przygotowane do akcji węże pożarnicze nie zostały użyte, bo pożar wybuchł „na niby”, a szkoła, jak co roku, wzięła udział w próbnej ewakuacji.
Gra miejska
24 września uczniowie starszych klas upamiętnili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w grzej miejskiej „Dla Niepodległej”. Jej pomysłodawczynią i organizatorką była pani Anna Balcerzak.
W zabawie uczestniczyło 5 drużyn, których zadaniem było jak najszybsze pokonanie trasy gry i zdobywanie punktów na stacjach, do których prowadziły ich wskazówki. Uczniowie na poszczególnych punktach musieli się wykazać wiedzą, inteligencją i sprawnością fizyczną. Drużyny startowały w odstępach 20 minutowych pod opieką nauczycieli: pani Beaty Cieślak (drużyna czerwona), pana Damiana Dziewanowskiego (drużyna żółta), pani Doroty Furmańskiej (drużyna biała), pani Beaty Popiołek (drużyna zielona) i pani Anny Balcerzak (drużyna niebieska).
Gra została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miejskim, Miejskim Domem Kultury, Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”, rodzicami uczniów, nauczycielami i mieszkańcami miasta.
Wszystkim, którzy pomogli w jej organizacji, serdecznie dziękujemy, a uczestnikom gratulujemy.
Rozdanie nagród odbędzie się podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Wybory do SU
21 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń i nauczyciel mógł oddać swój głos na jednego kandydata. W głosowaniu wzięło udział 262 uczniów z klas IV – VIII i III gimnazjum oraz dyrekcja szkoły i nauczyciele. Oddano 291 ważnych głosów.
Przewodniczącą SU została Daria Ruszczyńska z klasy III a gimnazjum, która zdobyła 72 głosy. Skład Zarządu SU uzupełnili: Adrianna Lewaśkiewicz z klasy VIII b jako zastępca przewodniczącej (65 głosów), Amelia Rozbicka z klasy V c jako sekretarz (49 głosów) i Hubert Magnuszewski z klasy VI a jako skarbnik (45 głosów).
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego będą nauczyciele języka angielskiego: pan Damian Dziewanowski (84 głosy) i pani Agnieszka Kołodziejska (66 głosów).
GRATULUJEMY!
Film
20 września w kinie MAZOWSZE obejrzeliśmy dramat wojenny pt. "Dywizjon 303". Trwająca 100 minut projekcja pokazała działania elitarnego pododdziału utworzonego w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Historia, którą zobaczyliśmy, inspirowana była bestsellerem Arkadego Fiedlera .
Zebranie z rodzicami
Szanowni Rodzice!
Dnia 19 września (środa) zapraszamy na spotkanie informacyjno-organizacyjne
kl. - O – Czaplicka Lidia – sala nr 0
kl. I a – Kobylińska Małgorzata – sala nr 29
kl. I b – Grzankowska Ewa – sala nr 20
kl. II a – Rogulska Barbara – sala nr 23
kl. II b – Witkowska Małgorzata – sala nr 25
kl. III a – Chmielewska Małgorzata – sala nr 22
kl. IV a – Sikorska Alicja – sala nr 19
kl. IV b – Dziewanowski Damian – sala nr 30
kl. IV c – Miecznikowska Ewa – sala nr 26
kl. V a – Matysiak Marzanna – sala nr 6
kl. V b – Maruszewska Izabella – sala nr 8
kl. V c – Nieczyperowicz Ewa – sala nr 5
kl. VI a – Nożyńska Marta – sala nr 18
kl. VI b – Ostrowska Iwona – sala nr 24
kl. VII a – Kuligowska Renata – sala nr 17
kl. VII b – Kozłowska Agnieszka – sala nr 13
kl. VIII a – Konarzewska Ewa – sala nr 3
kl. VIII b – Kołodziejska Agnieszka – sala nr 14
kl. III A – Kamińska Katarzyna – sala nr 12
Rozmowa o bezpieczeństwie
13 września 2018r. naszą szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Makowie. Sierż. szt. Katarzyna Ruszczyńska i sierż. szt. Marcin Smętek, dzielnicowy rejonu 2, rozmawiali z uczniami na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią oraz wyjaśnili, czym są demoralizacja i czyn karalny.
MDK- wystawa
7 września uczniowie najstarszych klas naszej szkoły skorzystali z zaproszenia dyrektora Miejskiego Domu Kultury i udali się pod opieką wychowawców na wystawę "Tatusiu, kiedy wrócisz?", poświęconą rodzinom żołnierzy przetrzymywanych w obozach jenieckich podczas II wojny światowej. W zbiorach znalazła się korespondencja ojców do swoich rodzin, a w niej kartki, pocztówki, listy, prace dzieci, itp.
Po obejrzeniu wystawy mogliśmy zobaczyć broń przywiezioną przez Fundację Eksponat.
Kolejnym elementem spotkania upamiętniającego wybuch drugiej wojny światowej była projekcja filmu dokumentalnego w reż. Eugeniusza Starky pt. „Amerykański korespondent”, prezentującego w większości nieznane dotąd nagrania i zdjęcia dokumentujące wydarzenia w oblężonej Warszawie we wrześniu 1939 roku.
CENIONA POLONISTKA - p. Maria Jabłońska odchodzi na emeryturę
Po 39 latach pracy zawodowej na emeryturę odchodzi pani Maria Jabłońska – wspaniała Polonistka i jeszcze wspanialszy Człowiek, osoba ciepła, życzliwa, empatyczna, kochana przez uczniów, lubiana i szanowana przez koleżanki i kolegów z rady pedagogicznej.
Jej pożegnanie z „Jedynką” odbyło się podczas zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Nauczyciele i uczniowie, a szczególnie wychowankowie z klasy II a gimnazjum, nie potrafili tego dnia ukryć wzruszenia i smutku.
Być może nie ma ludzi niezastąpionych, ale są ludzie, których jest nam dane spotkać tylko raz w życiu. Pani Mario, Marylo, dziękujemy!
Archiwum Aktualności