Uczeń naszego gimnazjum odniósł sukces w konkursie języka rosyjskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Mowa o Macieju Mosakowskim- zdolnym i ambitnym drugoklasiście. Przygotowania do 3-etapowego konkursu trwały od momentu jego ogłoszenia tj. od września ubiegłego roku. Szkolny etap uczeń zaliczył z imponującym wynikiem 93%, na rejonowym etapie w Ostrołęce był najlepszy(87%) i bez problemu zakwalifikował się do finału, choć sam przyznaje, że test był bardzo trudny. Zawierał elementy historii i kulturoznawstwa.
Sukces Macieja jest tym większy, iż 17 lutego w Warszawie o tytuł najlepszych młodych rusycystów ubiegało się 41 uczniów- głównie emigrantów i uczniów klas dwujęzycznych. Po trzecim etapie Maciek uplasował się bardzo wysoko, pisząc test z poprawnością 87%. Wynik ten daje uczniowi tytuł laureata i zwalnia z części egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego. Jest to równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku z tej części egzaminu.
Mimo, iż Maciej jest uczniem klasy 2, świetnie radzi sobie z testami na poziomie maturalnym. Oprócz zajęć lekcyjnych indywidualnie pracuje ze swoją nauczycielką Justyną Cichocką-Bugaj, która widzi w nim ogromny potencjał. Opanowywanie materiału gramatycznego i ogromu słownictwa przychodzi uczniowi bez trudu. Ponadto chłopak pasjonuje się historią. Razem z kolegami z klasy pod opieką nauczycieli Justyny Cichockiej-Bugaj i Wiesława Łaskarzewskiego przystępuje do realizacji ambitnego projektu edukacyjnego nt. historii cmentarza wojennego tzw. Żołnierzy Radzieckich.
Sukcesy Maćka nie są jedynymi w tym roku w Jedynce. Szkoła Podstawowa może się poszczycić finalistką Kuratoryjnego Konkursu Języka Polskiego. Jest nią Zuzanna Toryfter z klasy 6a. Na etapie wojewódzkim zdobyła 37 punktów, co stanowi 74%. Uprawnienia finalisty zgodnie z regulaminem konkursu to wpis na świadectwie kończącym szkołę podstawową jako szczególne osiągnięcia uczennicy oraz najwyższa ocena z języka polskiego na zakończenie roku szkolnego. Należy podkreślić, iż Zuzanna jest jedyną uczennicą z makowskich szkół, której udało się wypracować tak wysokie miejsce.
W etapie rejonowym uczennicę czekało nie lada wyzwanie, bowiem temat konkursu był niezwykle trudny. Dotyczył problemu niepełnosprawności, a jego motto to słowa Jasia Meli z jego książki pt. „Poza horyzonty”- „To nie liczba rąk czy nóg decyduje o naszej sprawności, lecz rozum i serce”.
Uczennica musiała dołożyć starań, aby zapoznać się z długą listą lektur obowiązkowych, dotrzeć do reprodukcji obrazów czy filmów poświęconych tematyce niepełnosprawności.
Zuzannę do konkursu prowadziła nauczycielka języka polskiego Marzanna Matysiak, dodatkowo pracując na zajęciach koła języka polskiego i indywidualnych spotkaniach przed każdym etapem.