19 kwietnia rozpoczął się egzamin gimnazjalny, który składa się z trzech części. Każda przeprowadzana jest innego dnia. Wczoraj uczniowie przystąpili do części humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego, dzisiaj zmagali się z zadaniami z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki, zaś jutro będą rozwiązywali testy z wybranego języka obcego.
Życzymy powodzenia!
EGZAMINY GIMNAZJALNE
Spektakl "LEŚNE SKRZATY"
Uczniowie klasy IIa z okazji Dnia Ziemi zaprosili do obejrzenia spektaklu
" Leśne skrzaty" swoich kolegów i koleżanki z Przedszkola Samorzadowego nr 2.
O umówionej godzinie - 10.00 - młodzi widzowie zasiedli w sali widowiskowej, aby wysłuchć piosenek i podziwiać grę aktorską naszych uczniów.
Przedstawienie spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności. Miłym zaskoczeniem były słodkości przyniesione przez przedszkolaków
Brawo młodzi ekolodzy !
SPOTKANIE WIELKANOCNE w kl. VB
Uczniowie klasy V b wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Senderek bardzo uroczyście rozpoczęli Wielki Tydzień.
10 kwietnia odbyło się spotkanie przy wielkanocnym stole, na które zostali zaproszeni bliscy uczniów. Piątoklasiści zaprezentowali przedstawienie pt. „Tradycje wielkanocne”. Po występach wszyscy zasiedli do suto zastawionego stołu i podzielili się jajkiem. Dzieci przygotowały dla rodziców upominki – stroiki wielkanocne.
ODWIEDZINY BISKUPA
Dzisiaj naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość – ks. Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. To pierwsze w historii szkoły spotkanie z biskupem było związane z odbywającą się 6 kwietnia wizytacją w parafii św. Józefa.
Ks. biskup został powitany po staropolsku. W drzwiach wejściowych czekali na niego uczniowie z chlebem i solą. W sali gimnastycznej ciepłymi słowami przywitali go pani dyrektor Anna Kamińska oraz uczeń klasy II a gimnazjum Tymoteusz Bednarowski.
Uczniowie zaprezentowali program wielkanocny przygotowany pod kierunkiem pani Magdaleny Senderek i pani Beaty Cieślak. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali pieśń pt. „Barka”, a przedstawicielki Rady Rodziców, dziękując za przybycie, wręczyły biskupowi kwiaty i prezent. Następnie głos zabrał gość, który podziękował za zaproszenie i serdeczne przyjęcie oraz zaapelował do dzieci, młodzieży i dorosłych, żeby trzymali się świata wartości i żyli według tych zasad, które są im bliskie, wartości związanych z wiarą, dekalogiem, ale też tych ogólnoludzkich.
Na koniec ks. biskup pobłogosławił zebranych i udał się na spotkanie z nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi oraz przedstawicielami Rady Rodziców, zaś po południu udzielił uczniom klas III gimnazjum sakramentu bierzmowania.
Spotkanie z twórczością Ludwika van Beethovena
Życie i twórczość Ludwika van Beethovena, niemieckiego kompozytora okresu klasycyzmu, były tematem dzisiejszego „Spotkania z muzyką''. W konkursie podsumowującym lekcję tym razem wzięli udział: Maciej Zaręba z kl. IV a oraz Aleksandra Augustyniak i Witold Wadowski z kl. V a. Najlepiej z pytaniami poradził sobie Witek, który w nagrodę otrzymał kubek.
Lekcja historii na wystawie "POLSKA WALCZĄCA"
Dzisiejsza lekcja historii w klasie VI b odbyła się w galerii Miejskiego Domu Kultury. Uczniowie wraz z panią Magdaleną Senderek, nauczycielką historii, obejrzeli tam wystawę pt. „Polska Walcząca” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Spotkanie z podróżnikiem
W piątek, 31 marca uczniowie klas IV-VI udali sie do Domu Kultury na spotkanie z Robertem Gondkiem - podróżnikiem, fotografem, miłośnikiem Afryki, prowadzacym projekt " W drodze na najwyzsze szczyty Afryki", majacym na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Uczniowie obejrzeli zdjęcia i filmy oraz wysłuchali relacji podróżnika , mogli poczuć klimat Afryki i przenieść się w wyobraźni na odległe szlaki, poznając przyrodę i ludzi tam zamieszkujacych.
Konkurs wiedzy o baśniach Hansa Christiana Andersena
- 29 marca odbył się szkolny konkurs wiedzy o baśniach Hansa Christiana Andersena. Przystąpiło do niego 70 uczniów z klas I – III. Zadaniem dzieci było rozwiązanie testu z pytaniami dotyczącymi treści baśni duńskiego baśniopisarza. Organizatorkami konkursu były panie: Małgorzata Kobylińska, Ewa Grzankowska i Lidia Czaplicka.
Wyniki:
klasy I
I miejsce – Maksymilian Kulesza, kl. I a
II miejsce – Weronika Mroczkowska, kl. I a i Martyna Piaścińska, kl. I a
III miejsce – Maja Piecuszka, kl. I a
klasy II
I miejsce – Kamil Filek, kl. II b i Marta Kalinowska, kl. II b
II miejsce – Apolonia Senderek, kl. II a i Zuzanna Kurowska, II c
III miejsce – Magdalena Kaczmar, kl. II b
klasy III
I miejsce – Maja Olkowska, kl. III a
II miejsce – Daria Reszka, kl. III b
III miejsce – Aleksandra Michalska, kl. III c i Oliwia Karpińska, kl. III b
Warsztaty w muzeum
Uczniowie klasy II b i II c odwiedzili dzisiaj Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wzięli tam udział w zajęciach warsztatowych przybliżających zwyczaje i obrzędy wielkanocne charakterystyczne dla wsi kurpiowskiej. Wykonywali ozdoby wielkanocne oraz palmy do swoich klas. Uczestniczyli również w ,,Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier", czyli interaktywnej ekspozycji sprzętu, np. Commodore 64, Amigi 500 czy też Atari 65XE.
Organizatorkami wycieczki były: pani Ewa Grzankowska i pani Małgorzata Kobylińska.
Konkurs poetycki
Wczoraj odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu recytatorskiego poezji Władysława Broniewskiego – patrona szkoły. Została ona przeprowadzona w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI.
Oto wyniki konkursu:
kl. I-III
1. miejsce: Karol Darkowski i Fabian Rupiński z kl. I a
2. miejsce: Amelia Popiołek i Maria Krawczak z kl. II b
3. miejsce: Maja Olkowska z kl. III a i Maria Politowska z kl. III b
Wyróżnienie:
Maksymilian Kulesza z kl. I a
kl. IV-VI
1. miejsce: Gabriela Chodkowska z kl. VI b
2. miejsce: Julia Otłowska z kl. V b
3. miejsce: Karolina Biedrzycka z kl. VI b
Organizatorkami konkursu były pani Joanna Szymborska i pani Marzanna Matysiak.
Szkolne eliminacje do Warszawskiej Syrenki
W ubiegłym tygodniu odbył się szkolny etap 40. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”.
Jury w składzie: pani Joanna Szymborska i pani Ewa Konarzewska, zdecydowało, że podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się jutro w Miejskim Domu Kultury, Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w kategorii klas I – III będą reprezentować: Ksawery Olszewski z klasy I a, Maria Krawczak z klasy II b i Maria Politowska z klasy III b.
W eliminacjach szkolnych wzięli udział również gimnazjaliści. Decyzją jury: pani Ewy Konarzewskiej i pani Marii Jabłońskiej, Publiczne Gimnazjum nr 1 będą reprezentować: Martyna Flejszer z klasy III a, Karolina Bednarowska z klasy III b i Weronika Konarzewska z klasy II a.
„Maria Skłodowska – Curie”
Starsi uczniowie gimnazjum obejrzeli historię znakomitej polskiej noblistki w filmie Marie Noelle pt. „Maria Skłodowska – Curie”. Projekcję poprzedziły wykłady nauczycieli historii i języka polskiego oraz lektura artykułu Agnieszki Otłowskiej w „Gościu Niedzielnym”. Informacje o wielkiej Marii można też było przeczytać na klasowych gazetkach.
Szkolne eliminacje do Warszawskiej Syrenki, kl. IV-VI
Karolina Biedrzycka z klasy VI b i Aleksander Bednarowski z klasy V a będą reprezentować naszą szkołę podczas eliminacji powiatowych do 40. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, które odbędą się 29 marca w Miejskim Domu Kultury w Makowie.
Eliminacje szkolne w kategorii klas IV – VI odbyły się 23 marca. Wzięło w nich udział ośmioro uczniów z klasy V a, VI a i VI b. Recytatorów oceniało jury w składzie: pani Marzanna Matysiak, pani Marta Nożyńska i pani Agnieszka Kozłowska.
Finał Konkursu odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury 22 i 23 kwietnia.
Spotkanie z muzyką
Tematem dzisiejszego „Spotkania z muzyką” dla klas IV–VI była polska muzyka wokalna na przestrzeni wieków. Uczniowie poznali różne gatunki i twórców pieśni polskich. Wysłuchali takich utworów, jak: „Bogurodzica”, ballada o Hansie Franku, „Pije Kuba do Jakuba”, „Witaj, majowa jutrzenko”, „Obława” Jacka Kaczmarskiego czy „Wieża Babel” z musicalu „Metro”. W konkursie wzięli udział: Jagoda Kurzajewska, Kinga Waszkiewicz i Kacper Kuciej, wszyscy z klasy IV a. Nagrodę otrzymała Jagoda Kurzajewska.
Warsztaty profilaktyczno-motywacyjne
Uczniowie III klas gimnazjum wzięli udział w warsztatach profilaktyczno – motywacyjnych, które odbyły się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku.
Impreza z Romanem Bosskim, prezesem fundacji Drużyna Mistrzów, raperem zaangażowanym w działalność społeczną, zgromadziła wychowanków ośrodka i młodzież z powiatu makowskiego. Zebrani wysłuchali wykładu motywacyjno – muzycznego oraz koncertu hip–hop.
Celem warsztatów prowadzonych przez fundację jest motywowanie do rozwoju poprzez sport, muzykę, pasje oraz wartości patriotyczne i rodzinne.
Spotkanie dla uczniów klas III gimnazjum
Uczniowie III klas gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych z powiatu makowskiego. Poznali ofertę edukacyjną Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół w Makowie, Zespołu Szkół w Krasnosielcu oraz OHP w Jaciążku. W spotkaniu uczestniczyła pani Róża Rzepczyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej, która mówiła o tym, jak ważny jest właściwy wybór szkoły, studiów i zawodu.
Konkurs Logicznego Myślenia
Uczniowie klas IV–VI oraz gimnazjaliści wzięli dzisiaj udział w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej.
Ciekawa formuła zadań konkursowych, m.in. łamigłówek i rebusów, umożliwiała trening i rozwój logicznego myślenia, które przydaje się nie tylko na lekcjach matematyki czy fizyki, ale także na innych przedmiotach wymagających rozwiązywania problemów.
Szkolnym organizatorem konkursu były panie Renata Kuligowska i Ewa Nieczyperowicz, nauczycielki matematyki. Jego wyniki zostaną przekazane do 6 maja. Wszystkim uczestnikom życzymy osiągnięcia sukcesu.
8 MARCA
Dzisiaj w szkole panowała świąteczna atmosfera, a wszystkie kobiety oraz dziewczynki mogły poczuć się wyjątkowo. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie już od rana obdarowywali swoje nauczycielki oraz koleżanki kwiatami, słodyczami i prezentami, składając im najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet.
Święto pań uczcił też Samorząd Uczniowski, który pod kierunkiem pani Agnieszki Kołodziejskiej przygotował apel. Uczniowie klasy V b i VI b żartobliwie opowiedzieli o kobietach oraz ich relacjach z mężczyznami, zaś dzieci z klasy III a szkoły podstawowej zatańczyły poloneza, którego kroki ćwiczyły pod okiem wychowawczyni pani Małgorzaty Witkowskiej. Występom towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem pani Magdaleny Senderek.
Archiwum Aktualności