Menu

STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ Szkoła Podstawowa -  PROGRAM  WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY - 2023/2024 REGULAMIN WYCIECZEK Aneks do Regulaminu wycieczek Uchwała nr 6/2019/2020 Uchwała z dnia 30.03.2022r. Zajęcia dydaktyczno wyrównawcze i specjalistyczne  – rok szkolny 2022/2023 Procedury funkcjonowania szkoły. Aneks do procedur funkcjonowania szkoły Uchwała nr 13 /2022/2023 Uchwała zmian w statucie z 06.03.2023r.

Statut, programy i regulaminy

Uchwała nr 6/2019/2020

 

 

Uchwała nr 6/2019/2020

 

Rady Pedagogicznej

 

Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie Mazowieckim

 

z dnia 14.09.2020 r.

w sprawie: zmian w statucie

Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie Mazowieckim

 

Na podstawie art. 72 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe                     

                (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) uchwala się co następuje:

§ 1

W statucie Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie Mazowieckim dokonuje się następujących zmian: 

  1. W § 7 ust. 5. o dotychczasowej treści „Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności pedagog, logopeda, doradcy zawodowi i inni” zastępuje się treścią; „Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz nauczyciele specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej”.

  2. W § 7 ust. 16 dodano punkt 1) w brzmieniu:

  • 1) ocena efektywności zawiera zalecenia do pracy z danym uczniem odpowiednio w drugim półroczu lub kolejnym roku nauki.

  1. W § 7 dodano ust. 18 w brzmieniu ,, Szczegółowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach oraz gromadzenia i przechowywania dokumentacji związanej z objęciem ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczna określają odrębne przepisy.” 

  • 1) Rodzicom, przysługuje prawo dostępu do dokumentacji dotyczącej ich dziecka, zgromadzonej w wyniku prowadzonych obserwacji pedagogicznych i udzielanego wsparcia. 

  • 2) Koordynatorem organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest pedagog i nauczyciel współorganizujący.’’

  1. W § 7 dodano ust. 19 w brzmieniu: ,,Podstawą organizacji kształcenia specjalnego jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydany zgodnie z odrębnymi przepisami i dostarczony do szkoły z wnioskiem rodziców o objęcie ucznia kształceniem specjalnym.”

  2. W § 8 ust. 2  dodano punkt 5) w brzmieniu: 

  • 5) dostosowanie przestrzeni szkolnej i stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia.

  1. W § 8 dodano ust. 4 w brzmieniu: ,,Zespół przed każdą klasyfikacją dokonuje oceny efektywności działań podejmowanych przez szkołę i wyznacza kierunki prac yz uczniem odpowiednio w drugim półroczu lub kolejnym roku nauki.”

  2. W § 8 dodano ust. 5 w brzmieniu: ,,Rodzicom ucznia objętego kształceniem specjalnym przysługuje prawo uczestniczenia w organizacji kształcenia specjalnego, w tym do czynnego udziału w posiedzeniach zespołu.”

  3. W § 8 dodano ust. 6 w brzmieniu: ,,Koordynatorem kształcenia specjalnego w szkole jest pedagog i nauczyciel współorganizujący, posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia specjalnego.”

  4. W § 23 ust. 4. o dotychczasowej treści „Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się o godz. 800” zastępuje się treścią:  „Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się o godz. 800. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zmianę godziny rozpoczęcia zajęć”.

  5. W § 23 ust. 5. o dotychczasowej treści: ”Godzina lekcyjna trwa 45 minut”  zastępuje się treścią: „Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 min”.

  6. W § 23 po ust. 9. dodaje się nowe ustępy: 

  • ust. 10. w brzmieniu: ”W szkole, za pośrednictwem strony www.synergia.librus.pl, funkcjonuje dziennik elektroniczny. Oprogramowanie oraz usługi z nim związane dostarczane są przez firmę zewnętrzną, współpracującą ze szkołą. Podstawą działania dziennika elektronicznego jest umowa podpisana przez Dyrektora Szkoły i uprawnionego przedstawiciela firmy dostarczającej oraz obsługującej system dziennika elektronicznego”,

  • ust. 11. w brzmieniu: ”Nauczyciele i uczniowie korzystają z dziennika elektronicznego, każdy nauczyciel i uczeń loguje się na swoje konto za pomocą loginu i hasła wygenerowanego przez Administratora Szkolnego Dziennika Elektronicznego. Indywidualne imienne konto umożliwia mu korzystanie z zasobów szkolnych”, 

  • ust. 12. w brzmieniu: ”Każdy nauczyciel jest zobowiązany do odbierania informacji przekazywanych za pośrednictwem dziennika elektronicznego”,

  • ust. 13. w brzmieniu ”Każdy nauczyciel jest osobiście odpowiedzialny za wpisywanie do dziennika elektronicznego: ocen bieżących, przewidywanych ocen rocznych, ocen śródrocznych i rocznych, obecności, nieobecności i inne ustalone w szkole kategorie frekwencji na zajęciach”.

  1. W § 26 ust. 6 dodano punkt 6) w brzmieniu:

  • 6) wspieranie uczniów objętych kształceniem specjalnym do samodzielności w życiu dorosłym.

  1. W § 34 ust. 3 dodano nowe punkty 10), 11) i 12) w brzmieniu:

  • 10) udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w toku bieżącej pracy, która polega na indywidualizowaniu pracy z uczniem na zajęciach edukacyjnych odpowiednio do rozpoznanych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych;

  • 11) włączanie się do zintegrowanych działań nauczycieli wobec uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną i kształceniem specjalnym w celu poprawy ich funkcjonowania w środowisku szkolnym;

  • 12) przygotowywanie opinii o funkcjonowaniu ucznia na zajęciach.

  1. W § 35 ust. 3 dodano punkt 9) w brzmieniu:

  • 9) przygotowywanie opinii o funkcjonowaniu wychowanków w środowisku szkolnym i środowisku rodzinnym.

  1. W § 37 dodano ust. 3 w brzmieniu: ,,Do zakresu zadań nauczyciela prowadzącego zajęcia logopedyczne należy w szczególności:

  1. prowadzenie indywidualnych i zespołowych zajęć logopedycznych wg planów pracy szkoły;

  2. prowadzenie porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy dzieci i eliminowania zaburzeń logopedycznych;

  3. podejmowanie we współpracy z rodzicami działań profilaktycznych zapobiegających zburzeniom komunikacji językowej uczniów;

  4. przygotowywanie opinii o funkcjonowaniu uczniów objętych terapią logopedyczną;

  5. współdziałanie z poradnią psychologiczno-pedagogiczna w procesie diagnostycznym i post-diagnostycznym uczniów.”

  1. W § 37 dodano ust. 4 w brzmieniu: ,, Do zakresu zadań nauczyciela prowadzącego zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej, należy w szczególności:

  1. prowadzenie indywidualnych i zespołowych zajęć terapeutycznych wg planów pracy szkoły;

  2. prowadzenie porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju uczniów i eliminowania zaburzeń rozwojowych;

  3. przygotowywanie opinii o funkcjonowaniu uczniów objętych terapią pedagogiczną;

  4. współdziałanie z poradnią psychologiczno-pedagogiczną w procesie diagnostycznym i post-diagnostycznym uczniów.”

  1. W § 56 ust. 2. pkt 1) o dotychczasowej treści ,,uczyć się systematycznie i rozwijać swoje umiejętności, aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, życiu szkoły, regularnie uczęszczać na lekcje i nie spóźniać się” zastępuje się treścią: ,,uczyć się systematycznie i rozwijać swoje umiejętności, aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, życiu szkoły, regularnie uczęszczać na lekcje i nie spóźniać się oraz korzystać z dziennika elektronicznego w celu przesyłania prac, odbierania wiadomości od dyrekcji szkoły, wychowawcy klasy i pozostałych nauczycieli lub pracowników szkoły”.

  2. W § 61 ust. 1. dodaje się nowe punkty 7), 8), 9) 

  • pkt 7) w brzmieniu: ,,zapoznanie się z zasadami funkcjonowania dziennika elektronicznego obowiązującego w szkole,”

  • pkt 8) w brzmieniu: ,,korzystanie z dziennika elektronicznego: analizowanie ocen i frekwencji dziecka, odbieranie wiadomości od dyrekcji szkoły, wychowawcy klasy i pozostałych nauczycieli lub pracowników szkoły.”

  • pkt 9) w brzmieniu: ,,pisemne usprawiedliwienie nieobecności dziecka, na którą wyrazili zgodę, w ciągu dwóch tygodni od jej zakończenia, poprzez przekazanie wychowawcy dokumentu uzasadniającego nieobecność lub za pośrednictwem dziennika elektronicznego, zawierając w prośbie o usprawiedliwienie: daty nieobecności oraz jej przyczyny.”

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi szkoły.

 

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem 14.09.2020 r. 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Makowie Mazowieckim
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Makowie Mazowieckim, ul.Sportowa 9
  • (029)71 71 042
    fax:j.w

Galeria zdjęć