"U zbiegu ruchliwych ulic
jest płyta kamienna na murze.
Mijam ją co dzień
w drodze do szkoły.
I chociaż czasem
nie patrzę na płytę
zwalniam na chwilę krok,
pochylam głowę..."
"Szkoła pamięta"
Śladami przeszłości ...ku przyszłości
W ubiegłym tygodniu ósmoklasiści wybrali się na wycieczkę do Olsztyna. Pod drodze zatrzymali się pod pomnikiem obrońców Mławy, upamiętniającym bitwę pod Mławą w 1939 r. W stolicy Warmii uczniowie odwiedzili Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, gdzie spotkali się ze studentami Wydziału Humanistycznego, którzy oprowadzili ich po uczelni oraz opowiedzieli o tym, jak wygląda nauka w szkole wyższej, a także wyjaśnili, kim jest rektor, a kim dziekan. Ósmoklasiści uczestniczyli też w krótkich wykładach przygotowanych przez różne wydziały, odwiedzili bibliotekę uniwersytecką oraz wzięli udział w warsztatach z emisji głosu i fonetyki. Wycieczka zakończyła się spacerem pięknymi uliczkami Starego Miasta. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: pani Agnieszka Kozłowska i pan Wiesław Łaskarzewski.
Eliminacje do festiwalu
Uczniowie naszej szkoły wzięli dziś udział w eliminacjach do miejskiego festiwalu pieśni i piosenki żołnierskiej. Finał konkursu, który odbędzie się 10 listopada, wyśpiewali: Bartosz Chodkowski z kl. III b, Martyna Napiórkowska z kl. II a, Wiktoria Zbrzezna z kl. III a, Maja Olkowska z kl. VI a, Zuzia Kurowska z kl. V c i Jagoda Kurzejewska z kl. VII a. :) Gratulujemy wokalistom i ich nauczycielce muzyki, pani Magdalenie Senderek.
„Historia mojego miasta – miejsca, które znam”
Klasa VIII b wzięła dziś udział w niezwykłej lekcji historii pt. „Historia mojego miasta – miejsca, które znam”. Przez 2 godziny uczniowie wraz z nauczycielką historii, panią Magdaleną Senderek, zwiedzali Maków i zatrzymywali się w miejscach, które codziennie mijają, ale pewnie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jaka jest ich historia.
Najpierw ósmoklasiści udali się na mogiłę pod górką przy SP 1, gdzie rozstrzelano 20 mieszkańców Makowa. Przeszli przez Park Sapera, który Niemcy zaminowali w 1945 roku. Następnie dotarli do miejsca, w którym od 1940 roku znajdowało się getto żydowskie. Zwiedzili Dom Modlitw, czyli Dom Wesołka. Doszli też na dworzec autobusowy, na terenie którego istniał cmentarz żydowski, a dziś stoi tam lapidarium. Na koniec zapalili znicze pod pomnikiem ofiar faszyzmu powiatu makowskiego w latach 1939–1945 i uczcili pamięć poległych minutą ciszy. W tym miejscu przeczytali fragment wspomnień mieszkanki Makowa: „Gdy dziś słyszę w telewizji, że niektórzy nawet nie wiedzą, że 1 września to jest rocznica wybuchu wojny, że dla młodzieży jest to tylko dzień rozpoczęcia roku szkolnego, dziwię się, że są domy, które niczego nie przekazują swym dzieciom. Jak można myśleć jedynie o stronie materialnej życia. Jak można nie pamiętać co było wcześniej, co robiono z ludźmi, którym należy się pamięć i wdzięczność od nas, którzy żyją po nich. Obowiązkiem dorosłych jest przekazywanie kolejnym pokoleniom historii i bohaterstwa swego narodu".
Lekcja odbyła się w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest przeprowadzenie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. W przyszłym tygodniu udział w takiej samej lekcji wezmą uczniowie klasy VIII a.
Lekcja polskiego w VIIIb
Czy można zrobić coś z niczego? Tak, jeśli jest się uczniem klasy VIII b. ;) Na dzisiejszej lekcji języka polskiego ósmoklasiści prezentowali staropolskie obyczaje, mając do dyspozycji jedynie to, co zazwyczaj noszą do szkoły. Jury zgodnie stwierdziło, że "(...) Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju (...)", przyznając kawiarce i jej grupie palmę pierwszeństwa.
Przystanek na Cztery Łapy
Uczennice naszej szkoły odwiedziły Przystanek na Cztery Łapy. Poznały nowych podopiecznych schroniska, przekazały zebraną przez uczniów SP 1 karmę i pospacerowały z pieskami, sprawiając radość im i sobie.
Wystawa "To jest mój rok"
Z okazji 200. urodzin wybitnego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki, Dom Wesołka przygotował wystawę pt. "To jest mój rok". Dzisiaj odwiedzili ją uczniowie klasy VI a wraz z panią dyrektor Anną Kamińską i panią wicedyrektor Magdaleną Senderek.
Mistrzostwa Międzypowiatowe
20 października w Ostrołęce odbyły się Mistrzostwa Międzypowiatowe w piłce nożnej dziewcząt w kat. Igrzyska Dzieci (2007 i mł). Do rywalizacji przystąpiły zespoły, które zwyciężyły w mistrzostwach powiatowych rejonu ostrołęckiego. Turniej został rozegrany systemem "każdy z każdym". Po bardzo zaciętej i wyrównanej grze dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie wywalczyły srebrne medale, zdobywając tyle samo punktów co zwyciężczynie, ustępując im jedynie gorszą różnicą bramek. Nasza drużyna budziła ogólne uznanie zgromadzonych. Dziewczęta były najniższe wzrostem, i najmłodsze (1 dzw. - 2007, 3 dzw. -2008, 3 dzw.-2009) wśród startujących zespołów, ale walecznością i umiejętnościami nie ustępowały wyższym i starszym koleżankom. Bramki dla "Jedynki" zdobyły Amelia Popiołek - 1 i Julia Raszewska - 7, wykazując się tym samym niesamowitym instynktem strzeleckim. A oto wyniki poszczególnych meczów naszej drużyny:SP 1 Maków - SP 1 Ostrołęka 1:1SP 1 Maków - SP Krukowo 2:0SP 1 Maków - SP Nowa Wieś 2:2SP 1 Maków - SP 2 Wyszków 3:2Podium po zakończeniu rozgrywek przedstawiało się następująco:1. miejsce - SP Nowa Wieś2. miejsce - SP 1 Maków Maz.3. miejsce - SP 2 WyszkówMakowską "Jedynkę" reprezentowały: Martyna Wielechowska, Julia Raszewska, Amelia Popiołek, Marta Kalinowska, Maria Krawczak, Oliwia Szynkiewicz, Oliwia Ogonowska. Trenerem dziewcząt jest pan Tomasz Jabłoński. GRATULUJEMY!!!
Wycieczka do Olsztyna
17 października klasa V c i VI a wyruszyły na wycieczkę do Olsztyna. Uczniowie odwiedzili Teatr Lalek i obejrzeli spektakl pt. "Księżniczka na ziarnku grochu". Później spacerowali olsztyńską Starówką, zaś na koniec udali się do Warmiolandii, gdzie uczestniczyli w zajęciach pt. "Ulica Profesora Ryzyka -Fizyka". Podczas wycieczki uczniowie realizowali zagadnienia innowacji pedagogicznych: "Jem zdrowo i kolorowo" oraz "Na ścieżkach drugiej wojny światowej". Wyjazd mógł się odbyć dzięki paniom: Ewie Miecznikowskiej, Marzannie Matysiak i Joannie Szymborskiej
"Szlakiem Patrona Szkoły"
W czwartek 17 października uczniowie klasy VIII b pod opieką pana Jakuba Janickiego wzięli udział w rajdzie rowerowym pod hasłem "Szlakiem Patrona Szkoły", którego organizatorem był Zespół Szkół w Makowie. Uczestnicy wyjazdu zapalili znicz na mogile żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych w Płoniawach oraz zwiedzili kościółek znajdujący się na Górze Krzyżewskiej.
Gość z Batalionu 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej
Uczniowie klas I - III gościli na lekcji żołnierza WOT 52. Batalionu 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzieci dowiedziały się, jakie są cele i metody działań Wojsk Obrony Terytorialnej oraz jak wygląda ich współpraca z lokalnymi organami władzy i służbami państwowymi. Żołnierz odpowiadał też na pytania najmłodszych oraz zaprezentował im umundurowanie i elementy wyposażenia taktycznego. Dziękujemy za wizytę w naszej szkol
ŚWIĘTO EDUKACJI
Nauczyciel to ten, który wprowadza nas do wielkiej szkoły szukania, jaką jest świat. Te słowa stanowiły myśl przewodnią akademii przygotowanej przez Samorząd Uczniowski i chór szkolny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie podziękowali nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za ich codzienną pracę. Pani dyrektor Anna Kamińska wręczyła wyróżniającym się pracownikom nagrody dyrektora, zaś zastępca burmistrza, pani Aneta Dąbrowska - nagrody burmistrza.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Uczniowie "Jedynki" znają tabliczkę mnożenia! :) Udowodnili to w piątek 4 października podczas Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Najpierw w klasowych eliminacjach wyłoniono egzaminatorów oraz asystentów, którzy później przeprowadzili egzamin z tabliczki mnożenia w klasach IV - VIII. Każdy, kto nie popełnił błędu, otrzymał odznakę Experta Tabliczki Mnożenia. Poza tym podczas przerw uczniowie bawili się w "Matematyczne Spacery" oraz "Hasło Dnia". W zabawie brali również udział dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz rodzice.
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka w naszej szkole jak zwykle był pełen niespodzianek. :)Chłopcy, życzymy Wam spełnienia marzeń i uśmiechu każdego dnia.
Ubezpieczenie
W tym roku szkolnym Rada Rodziców wybrała InterRisk jako firmę ubezpieczającą uczniów.
Wysokość składki 33 zł za każde dziecko, wpłat prosimy dokonywać w sekretariacie szkoły
Warunki ubezpieczenia :
Zebranie z rodzicami 17 września 2019 r. /wtorek/
kl. I a – Czaplicka Lidia – sala nr 19 godz. 1700
kl. I b – Chmielewska Małgorzata – sala nr 22 godz. 1700
kl. II a – Kobylińska Małgorzata – sala nr 29 godz. 1700
kl. II b – Grzankowska Ewa – sala nr 20 godz. 1700
kl. III a – Popiołek Beata – sala nr 23 godz. 1700
kl. III b – Furmańska Dorota – sala nr 25 godz. 1700
kl. IV a – Ostrowska Iwona – sala nr 30 godz. 1700
kl. V a – Sikorska Alicja – sala nr 14 godz. 1700
kl. V b – Orłowska Renata – sala nr 24 godz. 1700
kl. V c – Miecznikowska Ewa – sala nr 26 godz. 1700
kl. VI a – Matysiak Marzana – sala nr 6 godz. 1700
kl. VI b – Maruszewska Izabella – sala nr 8 godz. 1700
kl. VI c – Nieczyperowicz Ewa – sala nr 5 godz. 1700
kl. VII a – Konarzewska Ewa – sala nr 18 godz. 1700
kl. VII b – Balcerzak Anna – sala nr 12 godz. 1700
kl. VIII a – Kuligowska Renata – sala nr 17 godz. 1700
kl. VIII b – Kozłowska Agnieszka – sala nr 13 godz. 1700
Opieka medyczna
Opiekę medyczną z zakresu stomatologii dla dzieci i młodzieży
w Szkole Podstawowej Nr 1 w Makowie Mazowieckim świadczyć będzie
Centrum Medyczne CORTEN MEDIC
Terminy przyjazdu dentobusu na terenie szkoły będą podawane na początku każdego miesiąca. Najbliższy termin 28 października 2019 r. Rodzice/opiekunowie prawni proszeni są o wypełnienie stosownych oświadczeń.
Opiekę pielęgniarską w Szkole Podstawowej Nr 1 w Makowie Mazowieckim świadczy p. Jolanta Wiśniewska w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarskiej w środowisku nauczania i wychowania. Gabinet profilaktyki zdrowotnej czynny jest codziennie od godziny 8:00 do 11:00.
Działając na podstawie ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 roku o opiece zdrowotnej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Makowie Mazowieckim udziela uczniom profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz stomatologicznej.
NARODOWE CZYTANIE
Daria Pijanowska, Julia Szczepańska i Julia Otłowska z klasy VIII b wzięły udział w 8. edycji Narodowego Czytania. :) Tegoroczna akcja odbyła się 6 września w Domu Wesołka. Uczennice zaprezentowały fragment noweli Elizy Orzeszkowej pt. "Dobra pani". :)
Wybory
WYBORY DO RSU
KANDYDATÓW DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO PROSIMY O PRZYGOTOWANIE PROGRAMÓW WYBORCZYCH W WERSJI PAPIEROWEJ (FORMAT A-1 LUB A-2) LUB W WERSJI ELEKTRONICZNEJ (PDF) I ZAPREZENTOWANIE ICH UCZNIOM SZKOŁY NA TABLICY OGŁOSZEŃ.
CZAS TRWANIA KAMPANII WYBORCZEJ- 10- 24 WRZEŚNIA 2019 R.
TERMIN WYBORÓW- 26 WRZEŚNIA 2019 R.
ORGANIZATORZY
Program - Przeciwdziałanie otyłości
Zapraszamy do udziału w projekcie adresowanym do uczniów klas I-VI w zakresie przeciwdziałania otyłości
To już druga edycja przeciwdziałania otyłości wśród dzieci z powiatu makowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem I edycji projektu i zgłaszania dzieci do kolejnej edycji. Zajęcia rozpoczną się już we wrześniu 2019r. Udział w projekcie „Zdrowie smakuje – przeciwdziałanie otyłości wśród dzieci w powiecie makowskim” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM 2014-2020 jest zupełnie bezpłatny. Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Zespół Zakładów w Makowie Mazowieckim. Partnerem -Fundacja ProEdoo.
Projekt jest adresowany do dzieci z klas I-VI z podejrzeniem lub stwierdzoną otyłością. Rekrutacja do projektu rozpocznie się we wrześniu 2019 roku. Wsparcie obejmuje m. in. :
- opiekę medyczną,
- poradnictwo dietetyczne,
- wsparcie psychologiczne,
- warsztaty edukacyjno-żywieniowe dla dzieci i ich rodziców, w tym wspólną naukę
przyrządzania zdrowych i smacznych potraw, materiały szkoleniowe przydatne w
przyswajaniu wiedzy, ciekawe zajęcia i grywalizację
- cykliczne zajęcia sportowe: gimnastykę oraz zajęcia na basenie,
- bezpłatny transport i opiekę na basen dla uczestników projektu.
Zajęcia będą realizowane przez cały rok szkolny 2019/2020.
Wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych na udział dziecka w projekcie.
Ilość miejsc w projekcie jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń!
Więcej informacji pod numerem telefonu: 572 069 641, 508125949
e-mail: rekrutacja@proedoo.pl
Biuro projektu – SPZOZ – ZZ w Makowie Mazowieckim, ul. Wincentego Witosa 2, 06-200 Maków Mazowiecki, I piętro, pokój 2.
Formularz_rekrutacyjny_b308_przeciwdzialanie_otylosci_makow.pdf
REKRUTACJA__b308_otylosc_Makow.docx
Archiwum Aktualności